Programy profilaktyczne 2019

1. Pierwsza wizyta mobilnego punktu poboru krwi

8 stycznia 2019 r na jarosławskim rynku zawitał mobilny punkt poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie i rozpoczęła się cykliczna akcja poboru krwi.
Pierwsza wizyta krwiobusa pozwoliła zebrać 10 litrów najcenniejszego płynu, którym podzieliło się 22 osoby z 30 zarejestrowanych.   To o kilku krwiodawców więcej niż na początku ubiegłego roku. Następna możliwość 5 lutego br. Od m-ca kwietnia do m-ca października akcja poboru krwi będzie włączona w przedsięwzięcie "Ulica zdrowia", cykliczną akcję bezpłatnych badań medycznych dla mieszkańców miasta Jarosławia, odbywającą się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w godzinach od 9.00 do 12.00

2. Prawo dla każdego

Prawo dla każdego - to program bezpłatnej pomocy prawnej mieszkańcom miasta, których sytuacja finansowa utrudnia uzyskanie płatnej pomocy prawnej.
Jest realizowany od 2005 r w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", przez cały rok kalendarzowy z pominięciem okresu wakacyjnego (lipiec, sierpień).
Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest wzrost świadomości prawnej mieszkańców oraz poczucia bezpieczeństwa.
Porady prawne udzielane są bezpłatnie w każdą środę w godz. 15.30 do 17.30 w budynku ratusza, pok. nr 1.
Burmistrz Miasta Jarosławia zaprasza osoby zainteresowane do skorzystania z porad  w kolejnej edycji programu, która rozpoczęła się  9 stycznia 2019 r. o godz. 15.30.

3. Krwiobus po raz drugi w Jarosławiu

5 lutego po raz drugi w tym roku na rynku krwiodawcy mogli skorzystać z mobilnego punktu poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.
Druga w tym roku wizyta krwiobusa pozwoliła zebrać kolejne litry najcenniejszego płynu, którym podzieliło się 23 osoby z 37 zarejestrowanych.

4. Trzecia wizyta krwiobusa

5 marca po raz trzeci w tym roku  krwiodawcy mogli skorzystać z mobilnego punktu poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.
Krew oddało 24 osoby z 48 zarejestrowanych.
Wszystkich chętnych zapraszamy w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Krew mogą oddać osoby zdrowe i pełnoletnie, dlatego należy zgłosić się z dokumentem tożsamości.
Od kwietnia akcja będzie się wpisywała w „Ulicę zdrowia" prowadzoną w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".

5. Pierwsza "Ulica zdrowia"

2 kwietnia br. ruszyliśmy z "Ulicą zdrowia". Podczas inauguracji od godz. 9.00 do 12.00 można było wykonać badania: słuchu, stóp, poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, skorzystać z porady specjalistów z Narodowego Funduszu Zdrowia.  
Łącznie w pierwszym terminie profilaktycznie przebadało się 199 osób. Jarosław odwiedził również mobilny punk poboru krwi, w którym przez cały rok (co miesiąc) możemy wspierać Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, 2 kwietnia z  20 osób zarejestrowanych, 18 oddało krew.

6. Druga "Ulica zdrowia"

7 maja na ul. Grodzkiej ponownie można było bezpłatnie skontrolować stan zdrowia oraz skorzystać z porad specjalistów.  Wśród oferowanych bezpłatnych usług znajdowały się: badania słuchu, stóp, ciśnienia tętniczego krwi, poziomu glukozy. W puncie Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej można było uzyskać informację o szkodliwości działania papierosów, narkotyków i substancji psychoaktywnych na organizm człowieka oraz profilaktyki czerniaka i jak postępować po ukąszeniu przez kleszcze. Chętnym 14 osobom wykonano pomiary stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Tym razem punkty „Ulicy zdrowia" odwiedziło 292 osoby. Na rynku ponownie pojawił się mobilny punkt poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie , które wsparło w tym miesiącu 22 dawców z 31 osób zarejestrowanych.

7. "Bezpieczny Maluch" - warsztaty dla kobiet w ciąży

Kampania „Bezpieczny Maluch" to najszersza w Polsce akcja skierowana do kobiet w ciąży i rodziców, której celem jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa i zdrowego rozwoju dziecka.  W ramach kampanii na terenie całej Polski odbywają się bezpłatne warsztaty. Takie spotkanie 29 maja br. odbyło się również w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Jarosławiu.
Kluczowymi tematami realizowanymi na warsztatach to pierwsza pomoc prowadzona przez ratownika medycznego Kampanii Bezpieczny Maluch oraz bezpieczeństwo dziecka podczas podróży, prowadzone przez eksperta fotelikowego. Tematami towarzyszącymi były informacje z zakresu karmienia piersią, pielęgnacji skóry matki i dziecka, zabezpieczenie przyszłości dziecka itp.

8. Czerwcowa "Ulica zdrowia"

4 czerwca br. na ul. Grodzkiej ponownie można było bezpłatnie skontrolować stan zdrowia oraz skorzystać z porad specjalistów. Akcja umożliwiająca wykonanie podstawowych badań w ciągu ostatnich trzech miesięcy cieszyła się największym zainteresowaniem. Punkty „Ulicy zdrowia" odwiedziło 475 osób. Wśród oferowanych bezpłatnych usług znajdowały się: badania słuchu, stóp, ciśnienia tętniczego krwi, prawidłowego poziomu glukozy. Można było też skorzystać z porad „Jarosławskich Amazonek" oraz z konsultacji prowadzonych przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który informował o szkodliwym działaniu alkoholu, narkotyków i substancji psychoaktywnych. Chętni mieli możliwość założenia alkogogli i narkogogli - narzędzi edukacyjnych symulujących negatywny wpływ alkoholu na organizm oraz skutków używania narkotyków lub przedawkowania leków. Młodzież i dorośli mogli przekonać się, w jaki sposób alkoholowe i narkotykowe zamroczenie zawęża pole widzenia, zaburza równowagę, a także obniża zdolności motoryczne.

W ramach „Ulicy zdrowia" tradycyjnie już na rynku dostępny był mobilny punkt Podkarpackiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. W krwiobusie najcenniejszym płynem podzieliło się 20 osób z 31 zarejestrowanych. 

9. Piknik rowerowy "Jarosław na dwóch kółkach"

W dniu 9 czerwca br. w parku miejskim odbył się piknik rowerowy „Jarosław na dwóch kółkach", którego organizatorem  było Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia. Na uczestników czekały konkursy z nagrodami, odblaski i kamizelki z logiem programu „Bezpieczny Jarosław", pokazy rowerowe, zumba, warsztaty zielarskie, degustacje zielonych przekąsek czy animacje dla dzieci. Uczestnicy pikniku  rodziny z dziećmi i mieszkańcy na rowerach mieli okazję wziąć udział w licznych konkursach rowerowych, dowiedzieć się więcej o bezpiecznych zachowaniach w ruchu drogowym.

10. Akcja plenerowa "Bezpieczna szkoła przy drodze"

13 czerwca br. uczniowie klas trzecich z czterech jarosławskich szkół podstawowych (SP 4, SP 5, SP 7, SP 9) uczestniczyli w dynamicznym pokazie z udziałem tira, busa i samochodu osobowego, podczas którego dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachować się na drodze. Pokaz został przygotowany przez magazyn „Transport Polski" oraz Urząd Miasta Jarosławia w ramach programu Bezpieczny Jarosław.
Pokaz miał na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń, zwłaszcza przy trasach szybkiego ruchu i głównych szlakach tranzytowych. Dzięki akcji „Bezpieczna szkoła przy drodze" uczniowie zapoznali się z głównymi zasadami bezpieczeństwa, związanymi z ruchem samochodów ciężarowych i nie tylko.
Dzieciom zaprezentowane zostały różnice w wielkości pomiędzy autem osobowym, busem oraz ciężarowym, drogi hamowania pomiędzy tymi samochodami, gwałtowne ominięcie wbiegającego na jezdnię dziecka, siła pędu powietrza przejeżdżającej z bardzo dużą szybkością ciężarówki (przewrócenie manekina), widowiskowy slalom w wykonaniu tira, pole widzenia z miejsca kierowcy ciężarówki. Dzieci mogły wejść do środka ciężarówki i zapoznać się z jej wnętrzem. Uczniowie otrzymali ponadto odblaskowe kamizelki i inne gadżety, które z pewnością poprawią ich bezpieczeństwo na drodze.
Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali partnerzy tej akcji plenerowej : funcjonariuszki i funkcjonariusze Straży Miejskiej, funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji, ratownicy medyczni z Centrum Ratownictwa Medycznego Sp. z o.o. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu.
 
11. Lipcowa "Ulica zdrowia"
 
W dniu 02.07 na ul. Grodzkiej ponownie można było bezpłatnie skontrolować stan zdrowia oraz skorzystać z porad specjalistów. Punkty „Ulicy zdrowia" odwiedziło 407 osób. Wśród oferowanych bezpłatnych usług znajdowały się: badania słuchu, stóp, ciśnienia tętniczego krwi, prawidłowego poziomu glukozy. Można było też skorzystać z porad „Jarosławskich Amazonek" oraz z konsultacji prowadzonych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, tym razem pracownicy Sekcji Higieny Żywności i Żywienia  udzielali konsultacji w zakresie: profilaktyki zatruć pokarmowych, szkodliwym działaniu promieni UV, zagrożeniach jakie niesie kleszczowe zapalenie mózgu oraz wymagań sanitarno-technicznych jakie muszą spełniać zakłady produkcyjne, lub zajmujące się wprowadzaniem do obrotu żywności pochodzenia niezwierzęcego.

W ramach „Ulicy zdrowia" tradycyjnie już na rynku dostępny był mobilny punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. W krwiobusie najcenniejszym płynem podzieliło się 21 osób z 27 zarejestrowanych. 

12. Piąta "Ulica zdrowia" W dniu 6 sierpnia br. odbyła się piąta "Ulica zdrowia"

Wśród oferowanych bezpłatnych usług znajdowały się: badania słuchu, stóp, ciśnienia tętniczego krwi, prawidłowego poziomu glukozy. Można było też skorzystać z porad „Jarosławskich Amazonek" oraz z konsultacji prowadzonych przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który informował jak uchronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu oraz jak diagnozować boreliozę. Tradycyjnie na rynku dostępny był również mobilny punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

W tym miesiącu blisko 300 mieszkańców skorzystało z bezpłatnych porad i badań  oraz 24 z 38 zarejestrowanych oddało krew w mobilnym punkcie na rynku. 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...