czwartek 28.05.2020

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w wolnej Polsce wybory do rad gminnych. Uznajemy dziś to wydarzenie za symbol odbudowy samorządności w Polsce. Dla upamiętnienia tego faktu, w 2000 roku Sejm Rzeczypospolitej uchwalił dzień 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego. W listopadzie ubiegłego roku Zarząd Związku Miast Polskich, biorąc pod uwagę znaczenie odrodzenia 30 lat temu samorządu terytorialnego dla odbudowy demokratycznego państwa, a także wielki wkład gmin, powiatów i województw samorządowych w późniejszy rozwój Polski, ogłosił rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego.

Szanowni Państwo,

Od 30 lat samorząd terytorialny przyczynia się istotnie do rozwoju „małych Ojczyzn" i całego kraju. Jest żywotną siłą przeobrażającą życie publiczne i ważnym czynnikiem wzrostu oraz źródłem dobrobytu społeczno-gospodarczego swoich mieszkańców. Nie sposób nie doceniać osiągnięć samorządu terytorialnego oraz jego roli w systemie zarządzania publicznego.

Te 30 lat, mimo że nie wszystko udało się przeprowadzić w sposób najlepszy z możliwych, należy uznać za wielkie osiągnięcie. Do sukcesów niewątpliwie trzeba zaliczyć sam fakt zdecentralizowania państwa. Trudno dziś mówić o państwie demokratycznym, w którym nie funkcjonowałby samorząd terytorialny. Jego istnienie realnie włącza obywateli w proces podejmowania decyzji dotyczących lokalnych, a także regionalnych wspólnot.

W Jarosławiu wykorzystaliśmy te 30 lat samorządności, aby rozwinąć nasze miasto najlepiej jak pozwalały na to warunki. Samorząd miasta kolejnych kadencji współpracował z jednostkami samorządu terytorialnego różnych szczebli, starał się stworzyć klimat sprzyjający rozwojowi przedsiębiorczości, inwestował w infrastrukturę komunalną i socjalną, wspierał i rozwijał aktywność kulturalną i społeczną. W ostatnich latach znacząco wzrosły nakłady na inwestycje. Dzięki dynamicznym działaniom rozbudowaliśmy infrastrukturę komunalną, drogi, obiekty użyteczności publicznej, zauważalnie poprawiła się też estetyka miasta. Skutecznie aplikujemy o środki unijne i wszelkiego rodzaju wsparcie naszych projektów.

Mieszkańcy korzystają i sami kształtują milionowy budżet obywatelski, aktywne są Rady Dzielnic, Młodzieżowa Rada Miasta, Rada Seniorów, a także jarosławscy przedsiębiorcy, którzy chcą być ważną składową lokalnej samorządności. W działaniach wszystkich grup społecznych w mieście widać dużą otwartość i chęć uczynienia najbliższego świata bardziej przyjaznym dla jego mieszkańców. To najlepsza wizytówka naszej „Małej Ojczyzny" i najcenniejszy dorobek 30-lecia odrodzenia polskiej samorządności.

 

Burmistrz Miasta Jarosławia
Waldemar Paluch

KBM

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...