Jarosław, jako jedno z 54 miast, został zakwalifikowany do II etapu naboru w ramach Programu „Rozwój lokalny" ogłoszonego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Celem projektu jest wzmocnienie rozwoju średnich i małych miast w Polsce. O miejsce w kolejnym etapie walczyło 213 ośrodków, które przedstawiły instytucji oceniającej zarysy projektów. Komitet ds. Wyboru Projektów, na podstawie rekomendacji ekspertów oceniających, podjął decyzję o wyborze 54 zarysów projektów do II etapu naboru oraz umieszczeniu 13 zarysów projektów na liście rezerwowej.

Przedstawiciele Gminy Miejskiej Jarosław z Biura Pozyskiwania Funduszy przy wsparciu ze strony ekspertów Związku Miast Polskich oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów pracują obecnie nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektu (wraz z Planem Rozwoju Lokalnego i Planem Rozwoju Instytucjonalnego). Etap ten potrwa minimum 6 miesięcy, a ostateczny czas potrzebny na jego zakończenie  będzie uzależniony od tempa prac i przebiegu współpracy z ekspertami (doradcami).

Program „Rozwój lokalny" jest adresowany do małych i średnich miast, wyłonionych przez Polską Akademię Nauk jako ośrodki z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju. Ma stanowić odpowiedź na najważniejsze wyzwania, z jakimi borykają się te miasta, takie jak wdrażanie standardów dostępności czy wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki - wyjaśniają przedstawiciele Związku Miast Polskich.

Miasta uczestniczące w projekcie predefiniowanym, realizowanym przez Związek Miast Polskich, nie tylko będą miały do dyspozycji środki finansowe (102 mln Euro), ale także znacząco zwiększą swoją zdolność do efektywnego programowania i skutecznego wdrażania lokalnych polityk rozwojowych. W ten sposób będą zdolne w pełni wykorzystać potencjał interwencji publicznej oferowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą z Funduszy norweskich i EOG, czyli specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. 

Budżet tego programu wynosi 117 mln euro, z czego 102 mln euro będą przeznaczone na projekty rozwojowe dla miast. Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą w 85% ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG na lata 2014 - 2021 oraz w 15 % - z budżetu państwa.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...